Centrum Pritikina

Taka dieta, jeżeli jest ściśle przestrzegana, niewątpliwie obniży poziom chole-sterolu i cukru we krwi, nadwagę ciała oraz ciśnienie – a być może także odbierze trochę radości życia. Czy jest bezpieczna? Słyszałem, jak wyrażano obawy, że drastyczne ograniczenie ilości spożywanego tłuszczu może spowodować niedobór rozpuszczalnych w tłuszczu witamin, a szczególnie A i D. Ponadto, może ona doprowadzić do niedoboru cynku, ponieważ czerpiemy go głównie z mięczaków i drobiu. Myślę też, że trudno przewidzieć, jaki wpływ może mieć wieloletnie stosowanie diety Pritikina na rozwój chorób innych niż sercowe. Kto wybiera tę dietę, musi się liczyyć z dolegliwościami wywoływanymi przez nadmiar gazów. Wskutek spożywania dużej ilości błonnika przez wiele tygodni cierpi się na wzdęcia. W końcu jednak każdy się prędzej czy później przy-stosowuje.

Spośród czterdziestu pięciu moich pacjentów, którzy byli w centrum Pritikina, tylko nieliczni przestrzegali diety regresywnej dłużej niż przez kilka tygodni lub parę miesięcy po powrocie do domu. Większość stosuje się jednak do głównych zaleceń. Jedzą mniej wołowiny, ograniczają spożycie kurczaków oraz ryb i stają się zasadniczo wegetarianami. Większość rzeczywiście czuje się lepiej. Ciśnienie krwi generalnie utrzymuje się u nich w normie, szczególnie u tych, którzy zrzucili nadwagę i nie tyją. U diabetyków (szczególnie u nie wymagających leczenia insuliną) poprawia się krzywa cukru, co jest związane z obniżeniem ciężaru ciała, zmniejszonym spożyciem cukru i większą konsumpcją błonnika. Następuje też poprawa u pacjentów cierpiących na bóle nóg podczas chodzenia – mogą przejść bezboleśnie dłuższy odcinek drogi. Mniej objawów obserwowałem też u pacjentów z dusznicą bolesną, ale uważam, że to zasługa przede wszystkim spadku wagi. Nathan Pritikin sam rygorystycznie przestrzegał zasad, które głosił. Poziom cholesterolu mierzony u niego trzy miesiące przed śmiercią wynosił tylko 94 mg%. Pośmiertne badanie serca wykazało, że tętnice wieńcowe były w zasadzie wolne od zmian miażdżycowych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>