Lymphogranuloma inguinale

Lymphogranuloma inguinale (morbus Nicolas Favre), Jest to choroba zakaźna, która polega na powstaniu w io-28 dniach po zakażeniu owrzodzenia lub też drobnego pęcherzyka u wejścia do pochwy lub na wargach sromowych. Owrzodzenie to przypomina często z wyglądu wrzód miękki. Goi się ono najczęściej w ciągu dwóch tygodni. Po upływie tygodnia lub nawet kilku tygodni występuje obrzęk gruczołów pachwinowych, któremu towarzyszą nieraz bardzo silne bóle. Gruczoły chłonne ulegają zropieniu, po czym rozpoczyna się proces chorobowy, polegający na tworzeniu się przetok. Ten drugi etap schorzenia nie jest jednak regułą. Trzeci etap pod względem klinicznym przedstawia się rozmaicie. Zwykle dochodzi do powstania uleus vulvae et ani (esthiomene), lecz również może pojawiać się słoniowacina sromu. Niekiedy w toku tego stadium choroby dochodzi do zblizno- wacenia prostnicy wskutek rozległych nacieków w obrębie tkanki łącznej przymacicza.

Rozpoznanie polega na dodatnim wyniku tzw. próby Freia. Wykonuje się ją wstrzykując osobie, badanej śródskórnie 0,1 ml ropy z gruczołu pachwinowego chorej. Ropa powinna być wyjałowiona w temperaturze 6o° przez 3 godziny, rozcieńczona dziesięciokrotnie roztworem fizjologicznym soli i ponownie lekko ogrzana. W dwa dni po wstrzyknięciu powstaje miejscowy odczyn alergiczny.

Według najnowszych doświadczeń leczenie przetworami sulfonamidowymi daje w początkowych okresach schorzenia wyniki dodatnie. Zakażenie przenosi się przez stosunek płciowy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>