Nerwobóle gruczołu sutkowego

Mięsak sutka (sarcoma mammae). Występuje w sutku najczęściej w postaci tzw. cystosarcoma. Trafia się u kobiet i dziewcząt między 30-40 rokiem życia, czasem Wcześniej, wyjątkowo później. Tworzy zwykle powoli rosnący guz, który osiągnąć może jednak z czasem większe rozmiary, co doprowadza do napięcia i obumarcia zajętej przez naciek nowotworowy skóry. Bardzo często jest następstwem urazu.

Jakkolwiek mięsak sutka jest typowym nowotworem złośliwym, rzadko kiedy daje przerzuty. Leczenie polega na usunięciu całego sutka w drodze zabiegu operacyjnego. Chrzęstniaki, mięśniaki i guzy o budowie mieszanej (osteoidchondroma) należą do nowotworów trafiających się w sutku bardzo rzadko.

Nerwobóle gruczołu sutkowego (masłodjmia). Niezależnie od bólów w gruczole sutkowym, które towarzyszą przewlekłemu zapaleniu i guzom sutka, obwisaniu piersi i przerostowi ich utkania gruczołowego, trafiają się niekiedy w tej okolicy bóle napadowe o nieznanej etiologii. Występują one najczęściej podczas miesiączki, ale również i w ciąży, w okresach odpowiadających niedoszłym miesiączkom, a nawet po przekwitaniu. Niezależnie od bólów w gruczole sutkowym samo miesiączkowanie u kobiet cierpiących na to schorzenie może być bolesne (dysmenorrhoea). Bóle w sutkach towarzyszą czasami najrozmaitszym cierpieniom kobiecych części rodnych (guzy jajników) i być może pozostają z nimi w związku przyczynowym.

Leczenie polega przede wszystkim na terapii stwierdzonych równocześnie schorzeń części rodnych. Niektórzy zalecają naświetlanie sutków promieniami czerwonymi.

Należy pamiętać, że rozwojowi gruczołu sutkowego w okresie pokwitania towarzyszą często bóle w tej okolicy. Mają one charakter przejściowy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>