Dziecko ze stopą wydrążoną nieutrwaloną należy zaopatrzyć w specjalne obuwie ortopedyczne, które ułatwi chodzenie. We wczesnym wieku dziecięcym i młodocianym zabiegi operacyjne na stopie dają dobre wyniki. Polegają one na przywróceniu stopie równowagi sił mięśniowych przez przeszczepienie ścięgien. U dorosłych konieczne już są operacje kostne.
Trzaskanie w stawach. Trzaski w stawach, najczęściej kolanowych i śródręczno-palcowych, są objawem nierzadko niepokojącym rodziców. Trzaski te, mniej lub więcej głośne, mogą się pojawiać każdorazowo podczas wykonywania danego ruchu lub rzadziej. Powstać mogą z różnych przyczyn. Podczas niektórych ruchów, wykonywanych nieraz w szczególny sposób, powstaje wewnątrz stawu próżnia wskutek oddalania się od siebie powierzchni stawowych i następuje z trzaskiem nagłe wessanie torebki stawowej. Trzask, nieraz połączony z bólem, towarzyszy niekiedy przesunięciu ścięgna koło wystającej części kostnej w razie nieprawidłowego jego przyczepu lub braku odpowiedniej kaletki, np. tractus ileo-libialis ponad krętarzem wielkim. W takich przypadkach można brać pod uwagę leczenie operacyjne. Bywa też, że przyczyną trzasku jest odchylenie rozwojowe łąkotek kolanowych, zwłaszcza zewnętrznej. O trzaskach w stawie biodrowym dysplatycznym p. str. 513.
Przeskakiwanie w palcu. Już w dzieciństwie pojawić się może nieprawidłowość polegająca na tym, że jeden palec, rzadziej kilka, może swobodnie się zgiąć, natomiast prostowanie czynne jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. W czasie zgięcia palca słyszy się trzask. Przyczyna tych zjawisk leży w zwężeniu pochewek ścięgnistych na wysokości stawu śródręczno-palcowego oraz na guzkowatym zgrubieniu ścięgna zginacza, wyczuwalnym w czasie ruchów. Operacyjne rozcięcie zwężonej pochewki usuwa wadę.
Nowe Komentarze