Gorsety ortopedyczne

Gorsety ortopedyczne na ogół nie mogą powstrzymać skrzywienia, jeśli istnieje tendencja do progresji. Leczenie operacyjne polegające na zespoleniu pewnych odcinków kręgosłupa ma coraz częściej zastosowanie. Termin rozpoczęcia takiego leczenia zależy od stopnia rozwoju i szybkości pogarszania się skrzywienia i od wieku dziecka. Najczęściej wykonuje się operacje w wieku pokwitania. Rokowanie w dużej mierze zależy od umiejscowienia się pierwotnego zagięcia.

Kolano koślawe (genu valgum idiopathicum). Kolano koślawe jest. często spotykanym objawem w wieku dziecięcym. Powstaje ono przez: to, że dolna nasada uda ulega pewnym zaburzeniom wzrostowym, a mianowicie kłykcie wewnętrzne uda wykazują przyśpieszony rozrost w porównaniu z kłykciami zewnętrznymi. Oś nasady uda ustawiona jest skośnie, w wyniku czego kolano jest koślawe, a kończyny dolne ustawiają się w kształcie litery X. Zwykle towarzyszy tym kostnym nie-prawidłowościom wiotkość więzadeł bocznych wewnętrznych, co ułatwia jeszcze powstanie deformacji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>