HIGIENA KOBIETY

W doborze ubioru powinno się zwracać uwagę, aby był wygodny i nie uciskał rozwijającego się ciała. Noszenie przestronnych, zamkniętych majtek ma na celu niedopuszczenie do drażnienia części płciowych przez ich ocieranie się o bieliznę. Ciężar noszonego ubrania rozłożony być musi równomiernie na barki i biodra. Używanie okrężnych, gumowych podwiązek jest zakazane, gdyż powodują one utrudnienie krążenia krwi w obrębie żył podudzi. Szyja powinna być odsłonięta. Trzewiki muszą być przestronne, na niewysokich obcasach pończochy zawsze suche.

W okresie tym należy zwracać szczególną uwagę na sposób wychowania, który powinien mieć na względzie uchronienie młodych dziewczątek od podniet natury erotycznej. Równie trzeba baczyć na znajomości, jakie dziecko zawiera, i na szkodliwy wpływ, jaki wywierać może na nie obcowanie ze starszymi od niego przyjaciółkami.

Bardzo wielkie znaczenie ma uregulowanie trybu życia, a więc określenie czasu wstawania z łóżka, posiłków, pracy, wypoczynku i ułożenia się do snu, wpływa to bowiem dodatnio na unormowanie czynności ustroju, przeciwdziała gnuśności i wdraża do punktualnego spełniania obowiązków.

Pojawienie się pierwszej miesiączki stanowi dowód rozpoczęcia właściwych kobiecie zmian czynnościowych w obrębie jajnika i śluzówki macicy, które pozostają w związku z jajeczkowaniem. W okresie tym, a nawet jeszcze przed pojawieniem się pierwszego miesięcznego krwawienia, przychodzi do wybitnego cielesnego rozwoju i wzrostu dziewczynki, której kształty zatracają dawne ostre kontury, a stają się bardziej pełne i okrągłe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>