Kompensacyjna odpowiedź gonad

Wzrost wydzielania gonadotropin prowadzi u kobiet do systematycznego zwiększania produkcji estrogenów, których hamujący wpływ na czynność podwzgórza z wiekiem coraz bardziej słabnie. Wydzielany w pierwszym okresie FSH nie powoduje jeszcze owulacji, ale dalszy wzrost aktywności ośrodków podwzgórzowych doprowadza do równie podwyższonego wydzielania LH, a tym samym do cykli owulacyjnych, oraz do zwiększonej syntezy hormonów sterydowych przez pobudzane gona- dotropinami jajniki.

Kompensacyjna odpowiedź gonad, te same bowiem mechanizmy dotyczą zarówno organizmu męskiego, jak i żeńskiego, doprowadza jednak w okresie przejściowym do sytuacji, w której produkowane w coraz większej ilości hormony sterydowe nie są w stanie hamować wzrastającej stale sekrecji gondotropowej tym samym dochodzi do wyłączenia funkcji rozrodczych gonad przez ich nadmierną stymulację. Należy podkreślić, że jajniki produkują w tym czasie zwiększoną ilość ogólnych estrogenów, jakkolwiek spada wydzielanie trzech klasycznych hormonów1 estradiolu, estronu i estriolu.

Jak już stwierdzono, metabolizm ustroju i układ rozrodczy pozostają w ścisłym związku ze sobą, na przykład estrogeny zwiększają wrażliwość na insulinę i obniżają hipercholesterolemię. Tym na przykład można wyjaśnić fakt, że dzieci z opóźnionym dojrzewaniem są często otyłe, jak również i to, że otyłość i arterioskleroza rozwijają się często po operacji usunięcia jajników.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>