Naczynia krwionośne

W czasie podniecenia seksualnego dochodzi do rozszerzenia się naczyń krwionośnych w pewnych obszarach ciała, co zwiększa ich ukrwienie (a więc i odżywienie). Są to przede wszystkim narządy płciowe, a poza tym pewne obszary mięśniowe i skórne. Przekrwieniu mogą też ulegać ściany nosa, wargi, małżowiny uszne, okolica krocza i odbytu, a więc obszary tworzące strefy erogeniczne. Zewnętrznym wyrazem wzmożonego ukrwienia jest zaczerwienienie skóry, podniesienie się temperatury oraz obrzmienie widoczne gołym okiem lub wyczuwalne dotykiem. Mechanizmy fizjologiczne doprowadzające do szybkich przemieszczeń dużych ilości krwi (co jest konsekwencją rozszerzenia się naczyń krwionośnych w pewnych obszarach ciała) pod wpływem podniecenia seksualnego nie zostały dotychczas wyjaśnione. Być może jest to możliwe na skutek zwężenia się naczyń krwionośnych (a więc zmniejszenia ukrwienia) w innych obszarach ciała, przemieszczenia krwi z narządów stanowiących ich fizjologiczne zbiorniki zapasowe lub też wiąże się z przyśpieszeniem akcji serca lub zwiększeniem pojemności wyrzutowej serca. Rozszerzenie się naczyń krwionośnych w pewnych obszarach ciała, zwłaszcza poza narządami płciowymi, ma miejsce również pod wpływem innych napięć emocjonalnych (gniew, radość) nie związanych z pobudzeniem seksualnym.

Masters i Johnson (1966) opisali rumieniec seksualny (powierzchniowy rumieniec przekrwienny) powstający na skórze pod wpływem podniecenia seksualnego. Występuje on u 70% kobiet oraz 25% mężczyzn i jest dowodem silnego podniecenia seksualnego. Obejmuje on coi’az roz- -' leglejsze obszary skóry, przy czym kolejność rozchodzenia się go (oraz ustępowania) jest typowa. Po orgazmie rumieniec znika szybciej niż bez przeżycia orgazmu. Zarówno częstsze występowanie rumieńca seksualnego, jak i rozleglejsze jego rozprzestrzenianie się u kobiet, stanowi być może fizjologiczny odpowiednik znacznie większego pola erogenicznego skóry kobiety w porównaniu z mężczyzną.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>