Reakcje alergiczne po penicylinie mieszczące się w typie II mają charakter cytotoksyczny. Objawem tego typu reakcji jest niedokrwistość hemolityczna. Penicylina osadza się na błonie komórkowej krwinek czerwonych, w wyniku czego tworzą się kompleksy penicyloilo-l-polilizyna – krwinka czerwona – białko. Przeciwciała w klasie IgGt przeciw tym kompleksom wiążą dopełniacz i powodują liżę krwinek czerwonych.
Ten typ reakcji cytotoksycznych występuje na ogół przy dużych dawkach penicyliny, często podawanych dożylnie. Objawy te mogą występować łącznie z osutką i podwyższoną temperaturą. Odczyn Coombsa bywa dodatni.
W III typie reakcji alergicznych mieszczą się choroba posurowicza i niektóre postacie pokrzywki. Kompleksy antygen-przeciwciało umiejscawiają się w ścianach naczyń i wiążą dopełniacz.
Uważa się, że niektóre typy osutek plamisto-grudkowych zależne są od kompleksów, w skład których wchodzą immunoglobuliny IgM skierowane przeciw związkom penicyloilowym [10, 20],
Opisanych powyżej objawów alergicznych po penicylinie można, wg niektórych autorów [1], uniknąć w większości przypadków przez stosowanie oczyszczonych preparatów penicyliny.
Nowe Komentarze