Powstanie błony białawej jajnika

Guzy niewielkich rozmiarów mają wyraźną łącznotkankową osłonkę, która powstała z błony białawej jajnika. W miarę postępu proces rakowy zajmuje jednak i niszczy tę osłonkę, wskutek czego nowotwór może swobodnie przenieść się na otrzewną jamy brzusznej.

Na przekroju raka rdzeniastego, a więc mającego słabo rozwinięte podścielisko łącznotkankowe, stwierdza się szarożółtawą masę nowotworową, a w niej ogniska rozmię- kania i miejsca, w których doszło do śródmiąższowych wylewów' krwi. Ogniska te zależnie od czasu trwania wylewów mają barwę czerwoną, brunatną lub żółtawą. Duże przestrzenie guza składają się z wielokształtnych komórek nabłonkowych, w których występują czasami zmiany wsteczne. Rak włóknisty jest natomiast bardzo twardy, a na przekroju może niekiedy przypominać mięśniaka.

– b) Rak wtórny (cystadenoma carcinomatodes). Jest to odmiana pierwotnie łagodnego torbielako-gruczo- laka surowiczego, którego część uległa przemianie w nowotwór złośliwy. Na pierwszy rzut oka robi też wrażenie łagodnego torbielako-gru- czolaka. i nieraz dopiero dokładne badanie mikroskopowe wykazuje jego złośliwość. Jest to guz miękkawy, który może dochodzić do wielkości głowy mężczyzny i który zawiera z reguły brodawczakowate narośle oraz zazwyczaj gęsty, zbliżony do śluzu płyn. Powierzchnia jego bywa gładka lub ma nierówności. Rak wtórny jajnika jest przeważnie torbielą wiełokomorową, złożoną z mniejszych i większych komór. Obok nich występują jednak i części lite. barwy białawej lub żółtawej. W raku wtórnym jajnika znajdujemy niezbyt rzadko złogi wapniowe, o których wspominano już opisując torbielako-gruczolaki surowicze.

Jakkolwiek gruczolako-torbielak rzekomośluzowy może się również przemienić w raka, zdarza się to o wiele rzadziej niż w przypadkach torbielaka surowiczego brodawczakowatego.

Z chwilą kiedy rak przedostanie się na otrzewną, a może się to stać już we wczesnym okresie choroby, tworzy na niej szeregi drobnych guzków lub brodawko- watych wyniosłości.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>