Rozpoznanie i objawy gruźlicy

Rozpoznanie gruźlicy otrzewnej jest często rzeczą bardzo trudną, gdyż schorzenie to nie daje żadnych objawów albo też objawy zwyczajnego zapalenia otrzewnej.

Choroba rozwija się zwykle powoli. Tylko wyjątkowo objawy są ostre i przypominają np. skręt szypuly torbieli jajnikowej. W przypadkach takich może przyjść szybko do nagromadzenia się wolnego płynu w jamie brzusznej wraz z podniesieniem się ciepłoty ciała. Niekiedy stwierdzić można pewne zwiastuny zapalenia gruźliczego otrzewnej, a więc brak łaknienia, spadek wagi ciała, bóle głowy, pragnienie, bezsenność, poty nocne i stany podgorączkowe (wgodzinach popołudniowych). Objawy te są zbyt ogólne, aby mogły budzić podejrzenia. Bardziej znamiennym objawem jest skłonność do zaparcia stolca, czasem na zmianę z biegunkami. W przewlekłych postaciach gruźlicy otrzewnej chore skarżą się również na bóle w podbrzuszu i bolesne oddawanie moczu.

Zależnie od ilości nagromadzonego płynu i stopniowego podnoszenia się ku górze przepony mogą występować stany duszności. Niekiedy jednak ilość płynu w jamie brzusznej jest tak niewielka, że proces oddychania zgoła nie jest upośledzony.

Stopniowe powiększenie się obwodu brzucha zwraca często uwagę samych chorych, które zresztą nie skarżą się na żadne dolegliwości. Czasami jednak objawami, które sprowadzają pacjentkę do lekarza, są zaburzenia miesiączkowe (bolesne miesiączki, brak miesiączki) lub niepłodność.

Oględziny, opukiwanie i obmacywanie brzucha dają najrozmaitsze wyniki, zależnie od ilości nagromadzonego w nim płynu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>