Sapka kiłowa

Jeżeli dziecko jest zdrowe dzionie i wątrobie. Rozpoznanie wtedy jest łatwe. Niekiedy mogą zaistnieć trudności, gdy dziecko jest w dobrym stanie ogólnym, a zmiany w skórze nie są wyraźnie zaznaczone. Dotyczy to między innymi tzw. pięt lakierowanych, które mogą imitować nacieki kiłowe. Sapkę kiłową może imitować zwykły katar noworodków łub rzadziej błonica nosa.

Największe jednak trudności zachodzą, gdy dziecko rodzi się bez objawów w sikorze i błonach śluzowych. Tu lekarz musi się opierać na szeregu badań pomocniczych. Drogą wywiadów należy ustalić, czy- matka nie miała poronień lub martwych urodzeń. Bardzo ważne jest badanie odczynu Wassermanna 11 matki. Niemowlęta do 6 tygodnia życia, a nawet i dłużej nie są zdolne do wytwarzania własnych reagin wasermanowskich, jak też przeciwciał swoistych przeciwkręt- kowych. c w tym okresie życia dziecka świadczą, że są to przeciwciała matki przeniesienione biernie drogą łożyskową..

Jeżeli dziecko jest zdrowe, to przeciwciała przeniesione biernie powoli zanikają bez leczenia. Pomocne są tutaj odczyny serologiczne ilościowe, których miano zmniejsza się aż do wygaśnięcia odczynu. W przypadku gdy dziecko jest chore, miano odchyleń wzrasta i będzie się stale utrzymywało. Takie fakty musimy brać pod uwagę u dzieci, których matki były leczone podczas ciąży. W rozpoznawaniu kił)' wrodzonej należy brać pod uwagę odczyny serologiczne matki, z tym zastrzeżeniem, że podczas ciąży u kobiet mogą występować odczyny Wasserman- na nieswoiste. Dlatego też nie można poprzestać na jednym badaniu matki. Miarodajny jest natomiast w tych przypadkach odczyn Nelsona, swoisty dla kiły. Należy jeszcze zaznaczyć, że wę wczesnej kile wrodzonej odczyny serologiczne mogą być ujemne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>