Zakrzepy żył miednicy małej

Niedorozwój układu tętniczego idzie nierzadko w parze z niedorozwojem narządów płciowych kobiety, czym tłumaczy się występowanie u takich kobiet spóźnionego pokwitania, a potem skąpego miesiączkowania i bólów podczas miesiączek. Z drugiej jednak strony u dziewcząt z niedorozwojem tętnic trafiają się względnie często także krwawienia okresu pokwitania (menorrhagiae pubertatis).

U kobifet starszych wykazujących nadciśnienie, zwłaszcza na tle arteriosclerosis, przychodzi dość często do obfitych krwawień miesiączkowych. Zmiany miażdżycowe występują czasem w naczyniach macicy wcześniej niż w innych częściach ciała, zwłaszcza u kobiet, które rodziły wiele razy. Silne krwawienia maciczne (apoplexia uteri) mogą w takich przypadkach powodować duże straty krwi.

Nie tylko jednak schorzenia tętnic, lecz także żył odbijać się mogą na czynnościach narządów płciowych kobiety. Obfite krwawienia miesięczne wraz z towarzyszącymi im bólami w podbrzuszu trafiają się także w razie zmian żylakowych w obrębie więzadła szerokiego i w obrębie więzadel lejkowo-macicznych (varicocele muliebris). Zakrzepy żył miednicy małej – nawet po ich wyleczeniu – prowadzą do trwałego powiększenia macicy, któremu towarzyszą również często bóle w krzyżu i w dole brzucha, obfite miesiączki i uczucie ciążenia trzewi ku dołowi. Zapalenie śródbłonka tętniczego w przebiegu kiły (endarteritis luetica), lecz także, i na innym tle, usposabia również do krwawień miesięcznych i pozamiesiączkowych te ostatnie bywają wielce niepożądanymi powikłaniami operacyjnymi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>