Okazało się, że miał słuszność, bo drobina hormonu pęcherzykowego ma ten sam cyklopentano-fenantrenowy układ, jak sterole i kwasy żółciowe. 1 mg oestronu odpowiada 10.000 j. m.
Jest to związek o charakterze kwaśnym, nierozpuszczalny w wodzie. Z zasadami daje sole nierozpuszczalne w wodzie. Dla hormonu pęcherzykowego ustalono oficjalną nazwę oestron. 0,0001 mg tego hormonu stanowi jed- nostkę międzynarodową hormonu pęcherzykowego. Od- Oestron powiada to mniej więcej tej ilości, która rozpuszczona w ioztworze oleistym i wstrzyknięta myszy wywołuje u niej ruję.
Morrian wyosobnił w postaci krystalicznej związek z moczu kobiet ciężarnych o wzorze: Cis H-m 03, tj. zawierający o jedną drobinę wody więcej, niż oestron. Jest to oestratriol, znacznie słabszy w działaniu biologicz- 0eJtrat-iol nym, niż oestron.
– 1 mg oestratriolu odpowiada 500 j. m. Być może, że nie powstaje on w jajniku, lecz w łożysku.
Oęstradiol jest to wzorcowy hormon, najpradopodobniej produkowany przez jajnik. 1 mg tego hormonu odpowiada 20.000 j. m.
Działanie biologiczne oestronu i oestriatriolu można spotęgować. Estry oestronu i oestratriolu zatrzymują się dłużej w ustroju, ulegając powolnej hydrolizie na biologicznie czynną substancję. W praktyce lekarskiej używa się estry oestronu, np. z kwasem będźwinowym, co umożliwia rzadsze ich podawanie-
Własności biologiczne hormonu pęcherzykowego nie są związane ze strukturą oestronu i jego pochodnych. Nawet rozszczepiona grupa cykiopentano-fenantrenowa wykazuje własności rujotwórcze, a sam fanatren nie jest konieczny do tego celu.
Znamy już dzisiaj związki stilbenowe, które działają jeszcze silniej rujopędnie, niż wyżej opisane (oestromenin, cyren).
Butenandt otrzymał z moczu kobiet ciężarnych substancję, którą nazwał pregnandiolem. Z niego in vivo powstaje progesteron. W odróżnieniu od oestronu, progesteron posiada o dwa atomy węgla więcej, a zatem: Cu H30 O2.
Własności biologiczne progesteronu są ściśle związane z jego strukturą chemiczną. Już drobne zmiany chemiczne robią z niego ciało bio logicznie nieczynne. Natomiast pewne pochodne hormonu męskiego posiadają własności biologiczne, podobne do progesteronu.
Istnieją dwie próby, określające jednostkę hormonu ciałka żółtego: – 1. Corner i Allen podali następującą próbę: po kopulacji, kiedy błona śluzowa jest w okresie wzrostowym, kastruje się samicę króliczą i wstrzykuje hormon ciałka żółtego, co wywołuje okres wyidzielniczy.
– 2. Próba Clauberga: niedojrzałej samicy króliczej wstrzykuje się oestron, a następnie hormon ciałka żółtego, co powoduje okres wydzielniczy śluzówki.
Nowe Komentarze