WADY UJAWNIAJĄCE SIĘ W PÓŹNIEJSZYM DZIECIŃSTWIE

Wady postawy. Dobra postawa jest wyrazem należytej koordynacji układu więzadłowo-mięśniowego oraz nerwowego układu ośrodkowego z równocześnie prawidłowo zbudowanym kośćcem. U osobnika z dobrą postawą pion rzucony z wyrostka sutkowatego za uchem przechodzi przez środek barków i bioder, środek kolana i tuż przed stawem skokowym. W takiej pozycji głowa znajduje się tuż nad tułowiem, klatka piersiowa jest wypuklona, brzuch wciągnięty, wygięcia kręgosłupa o normalnych wychyleniach, miednica ma pochylenie prawidłowe, kolana i stopy są ustawione pod normalnymi kątami. W pewnych granicach sylwetka osobnika z dobrą postawą zmienia się z czasem zależnie od tuszy i od wieku.

Wszelkie odchylenia w budowie i funkcji układu kostno-stawowego oraz więzadłowo-mięśniowego mogą psuć postawę. Kluczowym punktem regulującym postawę jest ustawienie miednicy, regulowane pracą mięśni prostych brzucha, mięśni biodrowo-udowych i mięśni grzbietu. Ustawienie miednicy ma wpływ na ukształtowanie się wygięć kręgosłupa, dalej na ustawienie ud i tym samym podudzia i stopy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>