Działanie lecznicze kąpieli kwasowęglowych polega nie tyle na bezpośrednim ich wpływie na schorzenia ginekologiczne, ile raczej na usuwaniu cierpień i przypadłości, towarzyszących często schorzeniom kobiecych części rodnych lub będących ich następstwem.
Działają one na cały ustrój kobiety, pobudzając narządy krążenia i narządy krwiotwórcze, wskutek czego działają korzystnie w zaburzeniach cyklu miesięcznego i innych czynności płciowych, wywołanych przez niedokrwistość tak pierwotną, jak i wywołaną długotrwałymi krwawieniami. Zdaniem Lcqueura do leczenia tą metodą nadają się również i lżejsze postacie niedorozwoju części rodnych wewnętrznych.
Stosowanie kąpieli kwasowęglowych u młodych dziewcząt, u których w związku z pojawieniem się pierwszej miesiączki występują zaburzenia czynności serca, równie jak i u kobiet w okresie przekwitania, daje niekiedy dobre wyniki. Wskazane jest łączenie leczenia kąpielami kwasowęglowymi z leczeniem borowiną. Wybitnie podniecające działanie kwasu węglowego w związku ze swoistym działaniem borowiny przyczynia się do wyleczenia wielu przypadków niepłodności. O ile bowiem kąpiele borowinowe mają na celu spowodowanie wchłonięcia wysięków zapalnych w obrębie miednicy małej, o tyle kąpiele kwasowęglowe, wpływając pobudzająco na system krążenia, wchłonięcie to przyspieszają.
Nowe Komentarze