Najczęściej zabieg chirugiczny po okresie kilku miesięcy eliminuje konieczność noszenia gorsetu ortopedycznego i umożliwia choremu wcześniejsze podjęcie pracy zawodowej. Sama operacja nie wpływa jednakże na decyzję powrotu do pracy, która częściej jest wynikiem stanu psychiki niż sprawności fizycznej chorego.
Ponieważ niejednokrotnie (a zupełnie niepotrzebnie) leczenie operacyjne przeciwstawia się leczeniu zachowawczemu, warto zapoznać się z zestawieniem Hakelinusa (tab. 6.3), który w 1970 roku przebadał 583 chorych cierpiących na uszkodzenie krążka międzykręgowego, leczonych operacyjnie i zachowawczo.
Nie wolno zapominać o tym, że po chirurgicznym usunięciu jądra miażdżystego nie dochodzi do wytworzenia nowego, prawidłowego i bezbolesnego stawu. Następstwem zabiegu jest niestabilny i podrażniony staw, dopóki nie zostanie usztywniony tkanką łączną (zrost włóknisty). Wszelkie próby zachowania lub zwiększenia ruchów tego chorującego stawu przez ćwiczenia, rozciągania lub tym podobne zabiegi opóźniają jedynie gojenie, podrażniają staw i czynią go źródłem nieustannych dolegliwości.
Nowe Komentarze